Cykl poradnikowy "Kupujemy mieszkanie!": #1 kwestie techniczne
Dziś ruszamy z nowym cyklem wpisów pod wspólnym hasłem Kupujemy mieszkanie!. W kilku kolejnych odsłonach przestawimy te aspekty, które należy brać pod uwagę, inwestując w nowe lokum z rynku pierwotnego. Na początek przyjrzyjmy się zagadnieniu z perspektywy technicznej. Co warto uwzględniać, wybierając swoje cztery kąty? Zobacz!
Zanim kupisz…
Jakie kroki podjąć, nim zdecydujesz się na zakup konkretnego lokum? Wszystko zależy od tego, czy inwestycja już istnieje. Gdy możesz osobiście zobaczyć mieszkanie, sprawa jest łatwiejsza. Obecnie jednak często decyzja zapada jeszcze na etapie „dziury w ziemi” i jest podejmowana na podstawie planów i wizualizacji. Tak czy inaczej, trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Podpowiemy Ci, na co – to na pewno ułatwi rozeznanie!
Lokalizacja mieszkania w budynku
Zastanów się, na którym piętrze chcesz żyć. Czy wolisz wyższe kondygnacje, a tym samym lepsze widoki? Czy może z rozmaitych względów preferujesz niżej położone mieszkania? W pierwszym przypadku warto upewnić się, jakie są plany zagospodarowania przestrzeni dookoła budynku, w którym masz zamiar zamieszkać.
Osoby chcące zamieszkać niżej niejednokrotnie decydują się na to ze względu na przydomowy ogródek. Wybrane mieszkania w inwestycjach MAWAT Developer dają dostęp do prywatnych ogródków lokatorskich. To niewielka, zielona przestrzeń – idealna do zorganizowania malutkiego warzywniaka, postawienia stolika do letnich posiłków czy huśtawki. Czy też rozważasz lokum z kawałkiem zieleni?
Zakup mieszkania a standard wykończenia
Upewnij się, jak ma zostać wykończone lokum. Wszelkie dane na ten temat powinny być zawarte w informacyjnym prospekcie. Pokazany jest tam zakres prac uwzględnionych w cenie – tzw. standard deweloperski. Dotyczy to m.in.:
- sposobu wykończenia ścian (otynkowanie),
- tego, co znajdzie się na podłogach (betonowa wylewka czy coś więcej),
- rodzaju okien, które będą montowane w mieszkaniu,
- typu parapetów – na zewnątrz oraz wewnątrz,
- rodzaju drzwi wejściowych,
- tego, czy zakres działań obejmuje drzwi wewnętrzne pomiędzy pomieszczeniami,
- elementów na balkonie – takich jak wylewka, ewentualnie posadzka, balustrada,
- instalacji wraz z gniazdkami elektrycznymi i kontaktami,
- pozostałych instalacji (wod.-kan., c.o., gazowej).
Warto pamiętać, że standard ten nie jest ujednolicony i zależy od dewelopera. Każdorazowo informacje te muszą być jednak podane do wiadomości inwestora. Wiele firm, w tym MAWAT Developer, oferuje również tzw. wykończenie pod klucz. To wygodna i praktyczna opcja dla osób, które nie chcą samodzielnie doprowadzać lokum do stanu użyteczności.
Podział apartamentu na pomieszczenia
Następna kluczowa rzecz to liczba pomieszczeń i sposób ich rozmieszczenia w lokum. Zastanów się, czy chcesz mieć kuchnię osobno, czy wolisz połączyć ją z salonem. Rozważ też liczbę łazienek, jakie mają się znaleźć w gotowym mieszkaniu. Jedna, przestronna, z wanną i kabiną? A może dwie mniejsze, gdzie w jednej będzie wanna, a w drugiej – prysznic?
Przypatrz się rozkładowi na planie od dewelopera lub też rozejrzyj się na miejscu. Chcesz coś zmieniać w układzie ścian działowych? Upewnij się, czy będzie to możliwe. Przyjrzyj się także orientacji okien względem stron świata. Ma to ogromne znaczenie w powiązaniu z Twoim trybem życia i preferencjami. Przykładowo, jedni wolą sypialnię od wschodu – gdzie budzi ich słońce. Inni z kolei chcą ją ulokować od północy, bo tam jest chłodniej.
Udogodnienia dla mieszkańców
W większości nowoczesnych bloków winda jest rzeczą oczywistą. Obowiązkowo musi ona znaleźć się tam, gdzie różnica między kondygnacjami – najwyższą a pierwszą – przekracza 9,5 m. Odległość ta dotyczy posadzek na piętrach.
Jeżeli planujesz jeździć dźwigiem osobowym wraz z dziecięcym wózkiem, sprawdź rozmiar windy. Czy będziesz swobodnie mieścić się w niej wraz z dzieckiem w wózku? Kolejna kwestia to dodatkowe udogodnienia takie jak podjazd przy klatce. To może być niezbędne zarówno dla mam, jak i dla osób niepełnosprawnych.
Zmotoryzowani z pewnością będą potrzebowali miejsca parkingowego. Dla wygody przechowywania niektórzy są zainteresowani dostępem do komórki lokatorskiej. Sprawdź, czy kupując interesujące Cię lokum, zyskasz możliwość korzystania z takiego pomieszczenia.
Odbiór techniczny mieszkania
Kupujesz mieszkanie w momencie, gdy deweloper jeszcze nie zdobył pozwolenia na użytkowanie postawionego bloku? W takim razie konieczna jest procedura odbioru technicznego. Oczywiście możesz ją przeprowadzić również wtedy, gdy pozwolenie zostało już uzyskane. Jednak obowiązkowe jest to tylko w pierwszym przypadku.
Samodzielnie czy ze wsparciem?
Na odbiór można przyjść samodzielnie lub z zatrudnionym do tego zadania specjalistą. I choć za taką usługę trzeba dodatkowo zapłacić, wiele osób decyduje się na nią. Koszt nie jest wielki w porównaniu z wydatkami na nowe mieszkania. Czujne oko doświadczonego specjalisty pomoże wychwycić ewentualne mankamenty, które w ferworze emocji związanych z zakupem lokum mogłyby zostać przeoczone. Ponadto odbiór przeprowadzany z inżynierem zwykle trwa krócej. Taka osoba doskonale wie, co i w jakiej kolejności zbadać. Zwykle ma za sobą już setki takich procedur.
Podczas odbioru można – a nawet trzeba – zgłosić ewentualne niedociągnięcia. Deweloper ma określony czas na to, aby się odnieść do uwag kupującego i usunąć usterki. Nie należy bać się sygnalizowania wątpliwości. Lepiej od razu wyeliminować jakąś nieścisłość, niż potem głowić się, jak sobie z nią poradzić – mieszkając już tam z całą rodziną. Pamiętaj jednak, że firma deweloperska dokłada wszelkich starań, aby oddać Ci do dyspozycji kompletne, zgodne ze specyfikacją i wolne od wad mieszkanie. Prawdopodobnie nie będzie więc czego zgłaszać.
Na co warto zwrócić uwagę?
Odbierając mieszkanie, sprawdź, czy jego standard jest zgodny z tym uprzednio deklarowanym. Upewnij się, czy nie ma w nim niedociągnięć i wad takich jak:
- zacieki na suficie – zwłaszcza gdy jest to najwyższa kondygnacja, położona tuż pod dachem,
- nierówne tynki na ścianach,
- niezabezpieczone łączenie balkonowej balustrady ze ścianą lub zadrapania, mogące być potem ogniskiem korozji,
- rysy na szybkach okiennych,
- obicia czy uszkodzenia ścian,
- zbyt małe spady parapetów zewnętrznych i posadzki balkonowej,
- nierówna wylewka na podłogach,
- niezgodność przebiegu instalacji ze schematami,
- mało drożne odpływy.
Niektóre kwestie dużo łatwiej sprawdzić, gdy podczas odbioru obecny jest specjalista. Osoba taka będzie miała dodatkowy sprzęt, taki jak nowoczesna kamera termowizyjna. Pozwoli on lepiej zweryfikować przebieg instalacji cieplnej w ścianach, a także wykryć mostki termiczne. Jeśli to możliwe, postaraj się umówić z deweloperem na odbiór w takich godzinach, w których jeszcze jest pełne światło dzienne. W nim lepiej można dostrzec ewentualne wady.
Kupując lokum do zamieszkania, warto dobrze przyjrzeć się wielu aspektom technicznym. Znacząco wpływają one bowiem na komfort życia. Rozpoznanie i określenie swoich wymagań względem mieszkania – to pierwszy etap. Wybór lokum zgodnym z preferencjami – drugi. A ostatni krok to weryfikacja, czy wszystko zostało wykonane jak należy. Nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać. W razie dodatkowych pytań służymy radą. Zapraszamy do kontaktu! Już wkrótce powstaną kolejne inwestycje od MAWAT Developer. Jeżeli zamierzasz szukać mieszkania w Krakowie – pozostań czujny i śledź naszą stronę!